Kiekvieną daržininką į neviltį varo gerai žinoma situacija, kuomet lyjant tenka laistyti šiltnamiuose augančias daržoves.

Ši būsena man gerokai pabodo ir ėmiausi eksperimentų. Kelių metų bandymai baigėsi tuo, jog šiemet pasidariau šiltnamį pomidorams, kuriuos laisčiau tik sodinimo dieną.

Savo sodyboje Senuosiuose Trakuose susirenčiau „išmąstytą“ šiltnamį pomidorams. Jis yra siauras, plačiausia jo vieta prie žemės – 1,5 m pločio, aukštis du metrai. Ilgis priklauso nuo daržininko poreikio. Išėjo aukštas, siauras ir ilgas statinys. Svarbi detalė: būtina aplink šiltnamį prikalti lentą taip, kad ji 15 cm nesiektų žemės. Prie jos bus pritvirtinta polietileno plėvelė.

Pomidorus sodinu savotiškai. Jų daigus užauginu aukštus, visada sulaukiu, kol susiformuos pirmasis žiedynas.


Šiltnamio išorėje iškasu 15 cm griovelį, kuris yra statmenas šiltnamio sienai. Tas griovelis „palenda“ po plėvele. Daigas sodinamas taip, kad visos šaknys ir stiebas būtų lauke, o į šiltnamį patektų tik daigo viršūnė. Visas „paguldytas“ daigas užpilamas komposto žeme. Atstumas tarp daigų – 35 cm.

Taip pasodinus daigus iš stiebo plaukelių susiformuoja papildomos šaknys. Kitaip sakant, visas pomidorų šaknynas yra už šiltnamio teritorijos ir jis paliejamas vasaros lietaus, o šiltnamyje daržovės auga sausai ir jų nereikia laistyti.

O kad nereiktų pomidorų ravėti, visą šiltnamio plotą reikia iškloti storu šiaudų sluoksniu. Žemė nesukris, neaugs jokios piktžolės, gerai laikysis drėgmė, pirmieji vaisiai gražiai guls ant sausų šiaudų.

Visą vasarą tokio šiltnamio durys turi būti praviros, kurias rudeniop būtina nakčiai uždarinėti, kad nepatektų bulvinio maro virusas.

Na, o jei prasidėtų sausra, pomidorų vis tiek nereikės laistyti. Beliks gausiai vandeniu aplieti patį šiltnamį. To tikrai pakaks, kad pomidorai gražiai noktų ir džiugintų daržininką bei jo artimuosius.
Šiemet apsiribojau 4 m ilgio šiltnamiu, kuriame auga keturios dešimtys įvairių veislių pomidorų.
Ir dar. Kadangi pomidorai tokiame šiltnamyje auga pasienyje, tuščią vidinį šiaudais išklotą plotą galima panaudoti... nakvynei. Lyjant gera miegoti šiltame miegmaišyje. Juk tai skaidri palapinė...

Apsauga nuo kurmių, Kurmių naikinimas 2d.

Parašė 11 balandžio 29, Penktadienis 12:11

kurmisKurmiai labai gražūs žvėreliai, bet tai nereiškia, kad jie gali nevaržomai „arti“ mūsų sodo žemę. Juos galima išvyti ar sugavus paleisti į laisvę toliau už savo sodo ribų.

Net paprasčiausios, nedrastiškos priemonės padės atsikratyti kurmio, jei jos bus tinkamai panaudotos. Tai patvirtina labai daug patyrusių sodininkų. Svarbu žinoti, kad gyvūnas nenukentėtų jam reikia užtikrinti „pabėgimo“ kelią. Kurmių baidykles, apie kurias kalbėsime vėliau, galima statyti vieną po kitos link kurios nors vienos pusės, į kurią norime „išprašyti“ kurmius. Gyvūnų baidymas tai tik dalis sėkmės - jei kurmių negąsdinsime ir toliau nesiimsime jokių papildomų „išvarymo“ priemonių, gyvūnai grįš.

Apsauga nuo kurmių, Kurmių naikinimas 1d.

Parašė 11 balandžio 29, Penktadienis 11:56

kurmisIr žalingi, ir naudingi
Kurmiai sveria apie 100-150 g, turi tvirtas galvas ir raumeningus sprandus. Jų akelės, kaip mažyčiai karoliukai, turi judančius vokus. Ausų nėra, tik odos raukšlės, kurios pridengia angeles nuo byrančių žemių. Tačiau jie gerai girdi, jaučia net oro virpesius. Snukutis panašus į straubliuką: yra šnervės ir žabtai. Nepaprasta uoslė jiems padeda medžioti. Kietesnėje dirvoje jie įtraukia kaklą į plačius pečius, snukutį prispaudžia prie vienos letenėlės, o kita kasa. Į susidariusį plyšį įkiša galvą, pasispiria užpakalinėmis letenėlėmis ir stumiasi į priekį. Kai reikia, puškuoja atbulas. Žemės perteklių pečiais ir pakaušiu išstumia į paviršių ir taip išrausia daugybę „pilaičių”. Individualios jų valdos išraižytos paviršiniais urvais, kurie greitai užbyra žemėmis. Gilesni, magistraliniai urvai driekiasi per kelis aukštus, jie sujungti perėjomis, kur tykoma grobio. Maitinimosi takų sistema išdėstyta arčiau dirvos paviršiaus. Per parą vienas kurmis išrausia 4-5 m naujų takų. Kai lietus užlieja urvus, jų letenėlės darbuojasi kaip irklai ir plukdo šeimininką į gilesnius požemius, kur nėra vandens.

Šiltnamis 2d.

Parašė 11 balandžio 27, Trečiadienis 16:36

siltnamisLiteratūra PDF formatu apie šiltnamius, ŠILTNAMIO STATYBA

MANO ŠILTNAMIS >>

Gediminas Končius

Šiltnamis 1d.

Parašė 11 balandžio 27, Trečiadienis 16:28

siltnamisLiteratūra PDF formatu apie šiltnamius

PROTINGAS ŠILTNAMIS >>

Nikolajus I. Kurdiumovas, Konstantinas G. Malyševskis

Sodininko darbai gegužės mėnesį

Parašė 11 balandžio 26, Antradienis 21:09

springIki gegužės mėnesio vidurio daugumos rūšių vaismedžius ir vaiskrūmius patariama baigti sodinti.

Gegužės mėnesį apžiūrėkite rudenį pasodintus vaismedžius ir vaiskrūmius. Jei vaismedžius pasodinote pernelyg giliai ar, atvirkščiai, pernelyg arti dirvos paviršiaus, juos iškaskite, pasodinkite iš naujo, paliekite, o dirvos paviršių mulčiuokite.

Gėlių ir daržovių sodinimas Gegužės mėn.

Parašė 11 balandžio 26, Antradienis 20:50

Daržovių sėja ir sodinimas gegužės mėnesį. Gegužė – tai daugumos daržovių sėjos ir sodinimo mėnuo. Sodiname ir sėjame keliais fenologiniais terminais. Prasidėjus tikrajam pavasariui, kai vudutinė paros temperatūra viršija +5°C, pradėjus žaliuoti paprastajai ievai (balandžio 25 d.- gegužės 8d.), žydėti baltažiedei plukei (balandžio 25 d.- gegužės 10 d.), kukuoti gegutei (balandžio 25 d.- gegužės 6 d.), parskridus kregždėms (balandžio 24 d.- gegužės 9 d.) sėjamos gelteklės, pupos, burokėliai ankstyvam derliui, prieskoninės daržovės, sodinami žiedinių kopūstų daigai, svogūnai, salierai, ropiniai kopūstai, brokoliai, porai, salotos, burokėlių, kopūstų, griežčių, morkų, ridikų, ridikėlių ir salierų pasodai.

Kompostas

Parašė 09 birželio 04, Ketvirtadienis 15:07

Straipsnis apie tai, kas yra kompostas, kaip jį tinkamai partuošti.

Kompostas.pdf

Prisijunk prie Dituvos sodų bendruomenės !

  • Turi geografinių duomenų?
  • Turi daugiau statistikos, registrų duomenų, istorinės medžiagos
  • Turi įdomių susijusių su  apklausų duomenų
  • Tave erzina nesprendžiamos problemos
  • Tave domina Mūsų sodų bendrijos ateitis
  • Nori, kad iš stagnatiški kolektyviniai sodai virstu gyvenviete
  • Turi pasiūlymų puslapiui, straipsnių etc.

PRISIJUNK PRIE PUSLAPIO KŪRIMO: sodaidituva@gmail.com